Üdvözöljük iskolánk weboldalán

Illéssys diákok egy napja a Csodák Palotájában

Iskolánk több nyertes pályázatának megvalósítása – a vírushelyzet miatt – az idei, 2020–2021. tanévre esett. Ilyen volt a „Régi és új, avagy a modern technika alkalmazása az iparművészetben” című pályázat is, amelynek keretén belül 18 illéssys diák juthatott el 2020. október 16-án a Csodák Palotájába. A tanulmányi kirándulás két részből: a természettudományos „kiállítótér” megtekintéséből és egy kísérlettel egybekötött előadás meghallgatásából állt. A tanulók a több mint 250 interaktív játék kipróbálásával a fizika, a kémia és a biológia tudományához kerültek közelebb. Az 5000 m2-es területen több megállóhelyet kerestek fel, amelyek rengeteg, a természettörvényeinek ellentmondó csodát tartalmaztak. Többek közt a Természet műhelyében érzékelhették, hogyan jelenik meg a tudomány a természetben. A kreatív építési területen szabadon alkothattak, építkezhettek mágneses eszközökkel. A bolygók és a valóság határát az Űrállomáson tapasztalhatták meg. Szemeik kápráztak az Illúziók termeiben. Ki nem mondott kérdéseikre választ kaptak a Születés világa elnevezésű tárlaton. A vizuális memóriájukat, a problémamegoldó és koncentráló képességeiket tették próbára a Logikai megálló pontjain. A tanulók megismerési kedvét és kíváncsiságát növelte az egyes feladatok többszöri megoldása, kipróbálása. Mindezeket az interaktív asztalok egyéni és páros játékai tették még érdekesebbé. A program második részét a Richter Gedeon Laborban eltöltött 45 perces kísérletezés alkotta. A fehérköpenyes, védőszemüveges foglalkozáson a tanulók megismerhették, hogyan lehet használni a mobiltelefont laboratóriumi műszerként, hogyan lehet alkalmazni hangok és színek mérésére, érzékelésére. Megtapasztalták azt, miként lehet a háztartásban jelenlévő anyagokat és eszközöket kísérletben hasznosítani. Megdöbbentek azon, ahogyan a befőzési celofán sárga indikátor papírrá változott a kurkuma összetevőitől, valamint látták, miként lesz ez vörös színű a szódabikarbónától. Ámulattal figyelték, hogyan lehet hologramot készíteni egy mobiltelefonnal és egy füzetborító fóliával. Majd ezt követően lelkesen vetették magukat ennek megvalósításába.

Óbuda szívében egy izgalmas és értékes napot töltöttek iskolánk 10. A osztályos diákjai, akik viselkedésükkel, odafigyelésükkel, kíváncsiságukkal, kérdéseikkel és válaszaikkal méltán nyerték el a vegyész előadó dicséretét. Így válhattak egy napra a Csodák Palotája apró illéssys csodáivá.

Hidvéginé Kuliga Gyöngyi szervező tanár és Perneki Adél kísérő tanár 

GALÉRIA